Alüminyum Eritme için Flux, Dökümhane için Rafinasyon Flux

Alüminyum Eritme için Flux

Alüminyum eritme için flux, erimiş metalin geleneksel gazdan arındırma ve cüruf giderme işlemini iyileştirebilir. Arıtma tozu, alüminyum alaşımlı döküm işleminde gazdan arındırma ve cüruf giderme için kullanılır.

Arıtma maddesi, özel bir arıtma silgisi kullanılarak bir taşıyıcı gaz (azot veya argon) ile banyonun dibine püskürtülen toz partiküllerdir.

Sıvı alüminyumda çok sayıda kabarcık oluşur ve aşağıdan yukarıya doğru yüzen kabarcıklar sürecinde eriyik ile tamamen temas eder.

Fiziksel ve kimyasal etki ile sıvı alüminyumdaki gaz ve inklüzyonlar sıvı alüminyumun yüzeyine getirilir ve aynı zamanda gazdan arındırma ve cüruf giderme amacına ulaşılır.

Kapsamlı uygulamadan sonra, bu tür arıtma maddesinin saf alüminyum ve alüminyum alaşımının gazdan arındırılması ve cürufun giderilmesi üzerinde dikkate değer bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Alüminyum Eritme Avantajı için Flux

Düşük oksijen içeriği, iyi akışkanlık;
Havayı etkili bir şekilde ortadan kaldırın, cürufu çıkarın, dumanı azaltın;
İyi bir çalışma ortamı sağlayın;
İşçilerin emek yoğunluğunu azaltın.

Alüminyum Alaşımlı Eriyik Arıtma Flux üretiminde aşağıdaki yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır:

1. Eriyik bir pota içinde rafine edilir. İlk önce potaya bir paket flux yerleştirilir, ardından eriyik enjekte edilir ve ikisi arasındaki temas alanını arttırmak için iyice karıştırılır.
2. Eriyik bir indüksiyon fırınında rafine edilir. Akı, indüksiyon fırınına yüklenir ve akı ve eriyik, indüklenen manyetik alanın karıştırma hareketi ile rafine etme amacına ulaşmak için iyice karıştırılır.
3. Eriyik içindeki akışı mekanik olarak dağıtmak için bir kepçede veya bir mikser ile bir fırında rafine etme.
4. Eriyik, bir manyetik alan karıştırma cihazında rafine edilir. Yöntem, alüminyum eriyiği ve akı arasında aktif teması sağlamak için eriyiği sürekli olarak eritken metal ara yüzüne iletmek için elektromanyetik kuvvetin etkisine dayanır. Eriyik dönüş hızı ne kadar yüksek olursa, arıtma etkisi o kadar iyi olur.
5. Elektrik akı arıtma. Bu yöntem, bir elektrik alanının (metal-akı arayüzünde) uygulandığı bir akış katmanı boyunca eriyiği sürekli olarak rafine etmektir.

Türkiye İhracatçılar Konferansı Başkanı İsmail Gür, COVID-19 pandemisinin etkisine rağmen Türk alüminyum sektörünün önümüzdeki dönemde önemli bir büyüme kaydetmesinin beklendiğini söyledi.

Önümüzdeki yıllarda alüminyum üstün performansı ile inşaattan otomobile, makineden savunmaya kadar birçok alanda kullanılacak.

Avrupa ülkeleri, 2030 yılına kadar ulaşım sektöründe alüminyum kullanımının %40, inşaat sektöründe alüminyum kullanımının %25, enerji ve makine sektörlerinde alüminyum kullanımının ise 20 oranında artacağını tahmin ediyor. %.

Almanya, ABD ve Irak, Türkiye’nin başlıca ihracat pazarlarıdır. Artan navlun oranları ve konteyner kıtlığı başlıca aksilikler.

2020 yılında salgına rağmen Türk alüminyum sektörünün ihracat değeri 2,9 milyar ABD dolarına ulaştı ve bu rakamı 3,5 milyar ABD dolarına çıkarmayı planlıyor.

Leave a Reply

您的电子邮箱地址不会被公开。